Razstava fotografij – Nekoč so bili bojevniki (U. Golob)
Urban Golob (1970–2015) je bil izjemna večplastna osebnost: fotograf, publicist, filmski ustvarjalec, glasbenik in alpinist. Alpinizem je zaznamoval njegovo življenje že od otroštva. Pri devetih letih je z očetom opravil svoj prvi alpinistični vzpon, prav toliko star pa je bil, ko se je soočil z resno boleznijo – rakom na mehkem nebu v ustih. Naslednja štiri leta je preživel v bolnišnicah, vendar ga to ni ustavilo. Pri štirinajstih letih se je že povzpel na Mont Blanc. Takrat si je rekel: “Če pridem na vrh, se začnem ukvarjati z alpinizmom.”
Leta 1985 se je začel bolj resno posvečati alpinizmu in od takrat opravil približno 900 plezalnih vzponov. Med njimi je bilo več kot 70 prvenstvenih smeri, preplezanih predvsem v slovenskih gorah, pa tudi v Avstriji, Švici, Kanadi in Himalaji.
Njegov največji podvig je bilo prvo zimsko prečenje slovenskih Alp (320 km, 16.545 m vzpona), ki ga je izvedel med 15. in 27. februarjem 1998. Projekt je izvedel v dobrodelne namene za promocijo Fundacije za pomoč otrokom z rakom in krvnimi boleznimi. TV Slovenija je o tem posnela film Pot za življenje, s katerim je Golob uspel zbrati 40.000 nemških mark in povečati ozaveščenost o pomenu fundacije. Poleg tega je bil soustanovitelj poletnih in zimskih taborov za otroke, ki so zboleli za rakom. Tabori so postali tako uspešni, da so jih začeli prevzemati tudi drugi, ki so skrbeli za otroke z drugimi resnimi boleznimi, kot je hemofilija.
Urban Golob se je posvetil tudi plezalni fotografiji in fotografiranju športov na prostem. Med letoma 1995 in 2015 je bil ključni fotografski kronist plezalnega in alpinističnega dogajanja v Sloveniji. Njegova fotografska zapuščina ponuja dragocen vpogled v čas, družbo in izstopajoče posameznike tistega obdobja v Sloveniji.
Nekaj občutkov, ujetih v večnost njegovih fotografij, lahko začutite ob retrospektivni razstavi Nekoč so bili bojevniki.
Da bi kar najbolj pristno prikazali in predstavili duh Urbanovega videnja sveta skozi njegove fotografije, te niso opremljene s podnapisi. Tako ima vsak obiskovalec priložnost najti tisto, kar je zanj najpomembnejše, tisto, kar ima največjo vrednost, in se popolnoma vživeti v svet, ki ga je ujel Urban.
Retrospektivno razstavo fotografij z naslovom Nekoč so bili bojevniki je pripravil Peter Mikša.